Bungalov nebo patrový dům? Jak si vybrat?

Patrové domy jsou klasika, která nemrzí. Na druhou stranu se stále víc o slovo hlásí také přízemní dřevostavby – takzvané bungalovy. Každý dům má své pro i proti. Co byste měli zvážit, než si vyberete?

V první řadě přemýšlejte dopředu. Odpovězte si na otázku, jak velkou rodinu si přejete? Chcete v domě zestárnout nebo jej jednou odkážete dětem? Chcete mí možnost upravit dům na dvou generační? Všechny tyto aspekty rozhodují.

Kolik prostoru budete potřebovat?

Počítejte na každé dítě jeden pokoj, dále ložnici rodičů a funkční obytné prostory. To by mělo být minimum. Pokud k vám každý víkend jezdí babička, je vhodné mít k dispozici pokoj pro hosty. Nezapomínejte ani na technické místnosti a skladovací prostory.

Zohledněte své zvyklosti a koníčky. V domě budete bydlet dalších několik desítek let, proto je mnohem lepší připlatit si za vícepokojový dům a veškerý komfort. Někdo chce mít doma zimní zahradu, někdo posilovnu, vy možná dílničku. To vše je dobré zvážit, sepsat a zohlednit při výběru domu.

Atyp nebo typový dům

Většina lidí, kteří uvažují o stavbě, nemá jasnou představu, kde chtějí mít kuchyni a kde prádelnu. Chtějí obvykle nový domov, kde se budou cítit dobře. Katalogové domy jsou pro ně skvělým vodítkem, jak si vybrat typ domu, který by jim nejlépe vyhovoval. Ovšem vnitřní uspořádání katalogového domu nemusí vyhovovat každému.

Vždy je lepší nechat si typový dům přizpůsobit. ATRIUM změny dispozic provádí bezplatně. Každý dům, i ten z katalogu, je tak originál postavený na míru majitelům.

Bungalov nebo patrový dům?

Bungalovy jsou trendy a mnoho lidí si je pořizuje v módní vlně. Nejsou ale vhodné na všechny pozemky a pro všechny rodiny.

Výhody patrového domu

  • Vhodný pro velké rodiny
  • Lze snáze oddělit klidové a obytné prostory
  • Lze jej vystavět na menším a svažitém pozemku
  • Lze jej snáze přestavět na dvou generační dům

Výhody bungalovů

  • Vhodnější pro seniory
  • Lze postavit na klíč jako bezbariérový
  • Vyžadují rovnější větší pozemek, protože potřebujete zastavět výrazně větší plochu

Inspirujte se domy ATRIUM:

Bungalov pro velkou rodinu

nova-136-1.jpg

Přízemní bungalov se hodí i pro početné rodiny, případně se dá rozdělit na dvě větší části a využívat ho jako dvougenerační dům.

Bungalov Nova 136 má dispozici 5+kk, nabízí užitnou plochu přes 135 m2. Dům myslí na všechno – má dvě koupelny a dostatek úložných prostor. Bungalov Nova je optimálním kompromisem mezi moderní a klasickou architekturou.

Prohlédněte si dům 

Dřevostavba pro pár

vario-profi-73-1.jpg

Nejmenším bungalovem je domeček Vario Profi 73 s dispozicí 3+kk. Tento bungalov se skvěle hodí jako víkendová chata nebo jako domov pro starší manželský pár.

Dřevostavba je energeticky úsporná a nenáročná na úklid a údržbu. 

Prohlédněte si dům

Patrová dřevostavba pro velkou rodinu

norma-153-1.jpg

Velká rodina potřebuje velký prostor, takový nabízí třeba dům Norma 153. Dům má dispozice 5+1, takže každý člen rodiny včetně vašeho milovaného labradora může mít vlastní pokoj.

V přízemí jsou funkční obytné prostory – obývací pokoj s velkou halou a kuchyně. Klidová část domu s ložnicemi je umístěna v patře.

Prohlédněte si dům

Patrová dřevostavba pro pár

jubileum-profi-102-1.jpg

Plánujete domeček pro malou rodinu nebo starší pár, ale máte malý úzký pozemek? Postavte si dům Jubileum Profi 102.

Domek má dispozice pouze 3+kk, hodí se také jako víkendový dům či chata nebo jako bydlení pro méně náročné páry. Stačí si přistavět k domu terasu a útulný malý domov je na světě.

Prohlédněte si dům