4 tipy, jak šetřit během zimy za topení

Zima je období, které je náročné především pro naše peněženky. Všichni chceme mít doma teplo a zároveň za něj zaplatit co možná nejméně. Přinášíme vám několik jednoduchých tipů, jak šetřit za vytápění a přitom mít doma příjemné teplíčko.

1. Netopte zbytečně moc

Víte, že pokud snížíte teplotu v pokojích o 1°C ušetříte až 6 % energie?

V různých místnostech byste měli mít různou teplotu. Chodby mohou být chladné, naopak v obývacím pokoji a kuchyni by mělo být tepleji. Připravili jsme pro vás tabulku optimálních teplot v různých místnostech. Nezapomínejte zavírat dveře mezi místnostmi.

Obývací pokoj

20 - 22°C

Ložnice

18 - 20 °C

Kuchyně

18°C

Koupelna

24°C

Chodba, schodiště, hala

16 - 19°C

 

Pokud máte malé dítě, upravte mu v pokoji teplotu tak, jak je zvyklé. Otužujte se pomalu a postupně. Důležitá je také vlhkost vzduchu. Čím vyšší vlhkost vzduchu, tím větší pocit tepla. Vlhkost v rozmezí 40 – 50 % zajistí o 2 – 3°C vyšší pocit tepla.

2. Měňte teplotu

Pokud odcházíte z domu, snižte teplotu na 17 - 19 °C, to bohatě stačí, aby se udržela teplota a nevychladly stěny. Až se vrátíte domů, vytopte si na požadovanou teplotu. Pokud jdete spát, teplotu také snižte.

3. Údržba radiátorů

Před zimou nezapomeňte odvzdušnit radiátory. Dbejte na to, aby okolo radiátorů nebyl nábytek. Pokud radiátor přikryjete, můžete přijít až o 10 % tepla. Za topení můžete také dát hliníkovou folii, ta odráží teplo do místnosti.

Na zimu také vyměňte záclony a závěsy. Volte těžší závěsy, které lépe izolují. Závěsy i záclony ale musí být krátké. Pokud zakrývají radiátor, topíte do oken a ne do místnosti.

4. Větrejte efektivně

Větrat je v zimě samozřejmě potřeba. V zimě větrejte krátce, ale intenzivně. Do interiéru se dostane dostatek čerstvého vzduchu, ale stěny nestihnout vychladnout, takže se teplota rychle vrací zpět.

Optimálně byste měli větrat po celý rok několikrát denně aspoň na 8 minut. To v zimě nezní zrovna lákavé. Efektivní větrání můžete vyřešit také pomocí technologií. Skvělé jsou větrací systémy s rekuperací, ty totiž čerstvý vzduch ohřívají na teplotu interiéru.

Větrací systémy jsou nejefektivnější způsob, jak v zimě větrat a přitom nevyhazovat peníze otevřenými okny. Pokud nesnášíte otevřená okna a mrazivý vzduch, nechte si takový systém nainstalovat ještě před zimou.

Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog
Zobrazit detaily vybavení interiéru Zobrazit detaily