Inteligentní domácnosti už nejsou hudbou budoucnosti

Moderní technologie nás provázejí po celý den. A pronikají i do našich domovů. Do České republiky pomalu ale jistě proniká trend inteligentních domácností. Inteligentní domácnosti už dávno nejsou jen doménou technologických nadšenců. Inteligentní elektroinstalace vám totiž pomůže ušetřit.

V praxi se nejedná o nic jiného než o speciálně navržené elektro rozvody, které spojují spotřebiče s centrálním počítačem. Prostřednictvím tohoto počítače pak ovládáte i na dálku například topení, ovládání lze propojit třeba i s vaším mobilním telefonem.

V západní Evropě se staví odhadem 40 % novým domů tak, aby je bylo možné na počítač napojit. V České republice je odhadem 2 % inteligentních domácností. A zájem o ně dál roste.

35-chytra-elektroinstalace---tablet.jpg

Co může inteligentní instalace ovládat

Systém zvyšuje komfort i efektivní využití spotřebičů. Inteligentní elektroinstalace umožnuje ovládat takřka celý dům nebo libovolné části.

Ovládat na dálku můžete?

  • Stínění – například můžete z kanceláře zatáhnout žaluzie, jeli příliš slunečno
  • Osvětlení
  • Vytápění či klimatizace – v zimě mnohdy topíme celý den, abychom se z práce nevrátili do ledového království. S inteligentní domácností si zatopíte až po cestě domů. Lze si navolit libovolnou teplotu v různých místnostech,
  • Multimédia – zapněte si hudbu nebo nahrajte oblíbený pořad
  • Alarm či bezpečnostní prvky – kontrolujte na dálku, kdo zvoní u dveří; nebo zapněte na dálku alarm
  • Zavlažování zahrady
  • Energie – pomocí počítač můžete ovládat i foto voltaické panely v domě

Výhodou inteligentní elektroinstalace je, že spotřebiče zapínáte, až když je potřebujete a například osvětlení nebo klimatizace nemusí „běžet“ celý den. Díky tomu se výrazně snižují náklady na energie a také výrazně šetříte přírodní zdroje. Investice do inteligentní domácnosti se tak postupem času samy vrátí. Inteligentní elektroinstalace pomůže ušetřit až 40 % spotřeby energií.

Pokud se vám nápad líbí, těšte se na další novinky. Microsoft například v USA testuje nový software Cortana. Tento program umí pomocí hlasu ovládat počítač. Na základě vašeho pokynu se tak počítač sám zapne, nadiktujte e-mail, otevřete e-book nebo zavoláte známým. Zatím je Cortana jen v testovacím režimu, ale podobné programy se rozvíjejí po celém světě.

Kdy si ji pořídit

Inteligentní elektroinstalace vyžaduje specifické rozvody. Pokud o jejím zavedení uvažuje, počkejte si na celkovou rekonstrukci rozvodů v domě. Nebo myslete dopředu a rovnou při stavbě nechte rozvody udělat. Napojit na počítač lze pak dům i dodatečně.

knx-2.jpg

Inteligentní elektroinstalaci nemusí na první pohled nikdo poznat. Jak mohou vypadat vychytávky jsme popsali v jednom ze starších článků.

ATRIUM nabízí inteligentní rozvody jako exkluzivní službu. Rádi vám navrhneme vhodné řešení pro váš konkrétní dům. Stejně jako domy, i inteligentní elektroinstalaci navrhujeme vždy na míru podle požadavků rodiny, která bude v domě bydlet.

Autor článku: AITOM

Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog