Jak si vybrat levnou dřevostavbu?

Obliba dřevostaveb v České republice stále roste. Důvody jsou zřejmé: dřevo se kvalitou i trvanlivostí stavby vyrovná tradičním zděným domům, navíc je výstavba velmi rychlá a často levná.

Právě cena je podle Vratislava Blahy, předsedy Asociace dodavatelů montovaných domů, významným faktorem při výběru dodavatele.

Víte, podle čeho byste si měli vybírat levnou dřevostavbu?

Cena až na první místě

Mnoho zákazníků se rozhoduje podle ceny. Důvodů může být celá řada: od výše hypotéky přes omezené možnosti až po snahu ušetřit. Na cenu má samozřejmě vliv vývoj trhu a další ekonomické faktory. Jak se ale říká, za málo peněz málo muziky

Je potřeba zvážit, že rodinný dům je investice na mnoho desetiletí. Většina rodin chce také dům odkázat dětem či vnoučatům. Cena a kvalita musí být v odpovídajícím poměru. Nikdy se nevyplatí šetřit na kvalitě materiálu a nosné konstrukci.

Na stavebním trhu je velká konkurence. I velké firmy často nabízejí dispozičně jednoduché domy, které lze zakoupit do dvou milionů korun. Přitom jsou kvalitní i prostorné.

Jak postavit levnou dřevostavbu a nenaletět?

Kde je poptávka, objeví se zákonitě i nabídka. Po boomu dřevostaveb v posledních letech se objevila i celá řada „garážových firem“, které nabízí velmi levné dřevostavby. Takovým firmám ale často chybí know-how i technologie.

Nízká cena může být velké lákadlo. Ovšem nekvalitní stavba vás po pár letech může stát mnoho starostí. Navíc odstranění konstrukčních vad je velmi drahé, pokud vůbec takové vady odstranit lze. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak si vybrat mezi dodavateli levných dřevostaveb ty spolehlivé.

Častým trikem bývají nekompletní ceny. Některé stavitelské firmy budou v katalogu nabízet cenu domu například bez napojení na inženýrské sítě. Dobře se tedy informujte, jaké služby či dodávky jsou v ceně domu a v jaké kvalitě či stavu dokončení dům dostanete. Cena za hrubou stavbu se od té konečné totiž diametrálně liší. ATRIUM nabízí domy za cenu All Inclusive, ve které je zahrnuto vše od DPH, dopravy, montáže domu až po kliky na dveřích.

Jak vybírat spolehlivého dodavatele?

1. Kvalitní firma bude velmi pravděpodobně členem Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD)

Asociace velmi přísně dbá na to, aby členové dodržovali platné normy a měli certifikace kvality. Navíc kvalitu staveb pravidelně kontroluje pomocí auditů. Seznam členských firem najdete zde. Asociace se mimo jiné zaměřuje na osvětu a nabízí bezplatné poradenství, nebojte se zeptat na kvalitního dodavatele.

2. Zjistěte si něco o historii firmy a jejích referencích

Špičkové znalosti nezískáte přes noc. Firma by měla mít odpovídající historii a zázemí nebo navazovat na něčí know-how. Pokud je o čem mluvit, stavitelé se tím rádi pochlubí.

Přečtěte si reference, pokud reference firmě chybí, buďte obezřetní. Navštivte také vzorové domy a dobře si prohlédněte provedení, zajímejte se o to, jak dlouho tyto domy stojí.

3. Odborné certifikace a normy

Na stavbu dřevostaveb se vztahuje celá řada našich i zahraničích norem. Základem jen certifikace Dokument národní kvality (DNK), kterou uděluje Výzkumný a vývojový ústav dřevařský Praha. Držitelé certifikace musí splňovat přísná kvalitativní kritéria. Zeptejte se na tyto certifikáty.

4. Odborná ocenění

Jistou známkou kvalit mohou být i ocenění v soutěžích Dřevostavba roku, Top dům a Dům roku. Soutěže organizují odborná sdružení či časopisy a vyhlašuje odborná porota.

5. Dodatečný servis a záruka

O kvalitě dodavatele vypovídá i to, jaký servis vám nabídne poté, co je stavba dokončena. Nabízí firma záruku na konstrukční systém? Ty kvalitní ji poskytovat budou. Provede firma po několika letech od dokončení montovaného domu garanční prohlídku v rámci záruky?

ATRIUM například 3 letech po dokončení stavby dům zkontroluje. Náš technik zjišťuje, zda správně funguje kotel, zda je potřeba seřídit okna a dveře.

Hledáte lepší cenu? Zkuste akční nabídku

Mnoho renomovaných stavitelských firem připravuje pro své zákazníky akce a slevy. ATRIUM například pravidelně zlevňuje vybrané domy až o 200 tisíc korun. Pokud chcete ušetřit, vyberte si raději kvalitní dům v akční slevě než nekvalitního stavitele, který vám postaví dům ve špatné kvalitě a bez patřičných záruk.

PROHLÉDNĚTE SI AKČNÍ DOMY

Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog
Zobrazit detaily vybavení interiéru Zobrazit detaily