Nové evropské legislativě jdeme naproti

Ve společnosti ATRIUM aktivně přistupujeme k nové legislativě v oblasti energetické náročnosti budov. Ve standardu nabízíme špičkový klimatický konstrukční systém DifuTech® Clima Comfort a také technické vybavení domu, které umožňuje splnění současných náročných energetických norem.

Nejen pro celou Evropu je energetická soběstačnost budov jedním ze zásadních témat, které řeší snižování spotřeby neobnovitelných paliv a následně pomáhá v boji proti globální změně klimatu. To se projevilo v minulém a letošním roce v podobě zpřísnění podmínek pro energetickou náročnost budov.

Od 1. 1. 2022 začala platit zatím poslední legislativní úprava, která zásadně upravuje technické požadavky na výstavbu nových budov a s tímto spojenému udělování PENB (Průkazu energetické náročnosti budovy).

Budova, která musí splňovat aktuální požadavky, by měla optimálně propojit úsporný architektonicko-stavební koncept budovy, účinné technologie a maximální využití dostupných obnovitelných zdrojů.

JSME PŘIPRAVENI!

Firma ATRIUM reaguje na legislativní změny již s několikaletým předstihem, a to zejména v oblasti posílení technologického standardního vybavení všech rodinných domů.

Kromě unikátní difuzně otevřené konstrukce Difutech® Clima Comfort zákazníci také ocení vysoce účinné tepelné čerpadlo Strateo pro vytápění a ohřev TUV a nově komínový systém Schiedel Absolut Parat, který je od roku 2022 také ve standardní dodávce každého domu firmy ATRIUM. „Pokud si zákazník nevybere tepelné čerpadlo s doplňkovým komínem, umíme nakombinovat jiné druhy vytápění např. kombinaci s plynovým zdrojem, nebo elektrické vytápění s fotovoltaickým systémem,“ upřesňuje Vlastimil Makovec, jednatel společnosti ATRIUM.

Dále ve standardu nabízíme vysoce kvalitní kompozitní okna Rehau s izolačními trojskly s Ug 0,5 W/m2K.

V souvislosti s energetickou náročností budovy je důležité připomenout, že kromě konstrukčních vlastností obálky domu a technologických prvků hraje velkou roli také kompaktnost budov (čím jednodušší tvar domu a jeho půdorys, tím lepší) a také jejich optimální orientace na pozemku vůči světovým stranám.

Toto je také důležitý parametr v rámci energetických výpočtů. Kde je orientace domu na pozemku méně vhodná, je potřeba upravit technologické vybavení domu, a to v různých kombinacích. Zde je možné zvážit různé varianty, se kterými poradí stavebníkům kvalifikovaný projektant rodinného domu.

difutech-1.jpg

       BONUSY ATRIUM

  • Vysoký konstrukční standard DifuTech® Clima Comfort splňuje s velkou rezervou požadavky na energeticky úsporný dům, nemusíme tedy pro splnění nové legislativy, navyšovat izolační parametry konstrukčního systému.
  • Klíčová změna je orientace a kompaktnost domu. Pokud má klient méně vhodný pozemek, pomůžeme mu najít nejlepší řešení vytápění domu v kombinaci s požadavky na PENB 2022.
  • Vhodnější pro splnění nové normy jsou domy patrové, případně bungalovy s kompaktním půdorysem.
  • Ideální je orientace na jih, případně s mírnou odchylkou na západ, či východ, pro vyšší pasivní zisk sluneční energie.
  • Stále hledáme nová řešení, jak nejlépe aplikovat současné normy a zároveň efektivně snižovat budoucí provozní náklady pro naše zákazníky.  
Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog