Jak se vám bydlí - Perla ve Slovenském rudohoří

Dřevěná perla ve Slovenském rudohoří

Simona s přítelem bydlela v paneláku, a protože děti už odrostly a město přestalo být potřeba, rozhodli se, že si postaví vlastní dům. S přítelem dlouho spolupracovali s horažďovickou firmou Atrium, a právě tahle zkušenost jednoznačně rozhodla o technologii výstavby i dodavateli. Zbývalo tak už jen vzít tužku a papír a pustit se do práce – oba jsou totiž „od fochu“… 

stavebnici.jpg Simona B. a Dieter K.
Banská Bystrica
majitelé montované dřevostavby ATRIUM

1. Proč jste si vybrali dřevostavbu?

Protože jsme oba velmi dobře znali firmu ATRIUM a mnohokrát jsme se sami přesvědčili o tom, že jejich panely a technologie výroby jsou opravdu poctivé, ani chvilku jsme nepřemýšleli o tom, z čeho dům postavíme. Chtěli jsme dřevostavbu, difuzně otevřenou konstrukci a panely předpřipravené v hale.

Neměli jsme rozhodně neomezený rozpočet, ale poměrně rychle jsme si ujasnili priority - šetřit se nesmí na kvalitě obvodových konstrukcí, střeše, oknech a také systému větrání a vytápění. Kompromisy jsme pak dělali při vybavování interiéru, které člověk může za nějak čas vyměnit.

2. Vybírali jste mezi typovými a individuálními projekty rodinných domů?

Dům jsme si navrhovali sami, trochu netradičně máme dvě terasy - jednu orientovanou směrem k výhledům na jihozápadě a druhou severní. Severní terasa je v horkých letních dnech opravdu nedocenitelná.

Vlastní architekturu domu jsme se snažili přizpůsobit prostředí, proto jsem své moderní představy o kompozitním domě s plochou střechou konfrontovala s místní výstavbou a klimatickými podmínkami podhorské oblasti. Nakonec vznikl jednopodlažní dům s valbovou střechou z falcovaného plechu v barvě antracitu a bílou omítkou v kombinaci se dřevem na fasádě.

3. Co rozhodovalo při výběru dodavatele vašeho domu?

Rozhodovali jsme se výlučně mezi dodavateli dřevostaveb, a také jen mezi firmami, které jsou stabilní na trhu dodavatelů dřevostaveb. Při konečném rozhodnutí byly jednoznační osobní zkušenosti a znalosti postupů realizací firmy ATRIUM.

4. Jak naplnil dům vaše očekávání?

S technologií dřevostaveb jsme naprosto spokojeni, s tím jak jsme si dům navrhovali, také. Konečně máme pořádný prostor pro návštěvy i důstojnou domácí pracovnu.

Nepociťujeme tady žádné problémy nebo negativní vlivy, o kterých lidé v dřevostavbách někdy hovoří - stačí si návrh dobře promyslet, vybrat si vhodnou technologii i partnerskou firmou a nešetřit tam, kde se to opravdu vyplatí. Celý dům jsme navrhli tak, aby byl maximálně úsporný a kompletně z recyklovatelných materiálů.

5. Změnili byste nyní na svém domě?

Vždy se dá něco změnit, zatím ne, čas možná ukáže.

doubkova-cb.jpg

Ptala se Věra Doubková ve spolupráci s časopisem DŘEVO & STAVBY majitelů montované dřevostavby ATRIUM. 

Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog