Dřevostavba v mrazech obstála

Odborný poradce

1adviserItem->name Ing. Melanie Čadová +420 376 512 087
info@atrium.cz

Kontaktujte odborného poradce a dozvíte se více o našich domech.

Loňská zime zaznamenala rekord - v Horské Kvildě naměřili téměř nejnižší teplotu, jaká kdy na našem území byla naměřena. V místě, kde teplota klesla na 40 stupňů pod nulu, postavila společnost ATRIUM moderní dřevostavbu manželskému páru, kterému místo v horské obci s nadmořskou výškou nad 1000 metrů učarovalo. Jak v drsném prostředí dům obstál, o tom vypráví paní tohoto půvabného domu.

I když dřevěný dům na hory odedávna patří, je to převážně masivní dřevo – hory kolem nás jsou plné roubenek a poslední dobou přibývají i sruby. My jsme se rozhodli pro sendvičovou dřevostavbu přímo v jedné z nejvýše položených obcí u nás. Léta jsme jezdili na Šumavu a asi před deseti lety se nám poštěstilo sehnat pozemek v Horské Kvildě. Rozhodli jsme se tady postavit dům k rekreaci, do kterého bychom se ale jednou určitě nastěhovali. Tedy dům prostorný, pohodlně zařízený, kam se vejdou i návštěvy, děti, vnoučata.

Naše požadavky na budoucí dům byly v podstatě jenom dva: dřevostavba a v ní kachlová kamna. Ideálního dodavatele jsme nakonec náhodou našli přímo při cestě ze Šumavy do Prahy. Jednou jsme totiž zahlédli v Horažďovicích vzorový dům firmy ATRIUM – navštívili jsme jej a moc se nám zalíbil. Po několika obsáhlých konzultacích s představiteli firmy bylo rozhodnuto: náš horský dům postaví horažďovické Atrium, jehož profesionalita i vstřícný přístup nás oslovily. Protože se mělo stavět ve II. zóně Národního parku Šumava, dům se musel řídit regulativy parku a celkovým vzhledem i detaily přizpůsobit zdejší původní zástavbě. S tím nebyl problém, všechno vyhovovalo: bílá barva fasády s dřevěnými štíty, velikost oken, sklon a barva střechy i další detaily. Národní park se vyjádřil k projektu společnosti ATRIUM kladně a ani při kolaudaci nebyly námitky.

Pořádná kamna – základ domu v horách

Do kachlových kamen, které dominují obývacímu pokoji, jsme původně chtěli přikládat z chodby. Na to jsme však měli myslet dříve, musela by tady být jinak řešená konstrukce stěny a více místa. Takže se přikládá zevnitř a alespoň nejsme okradeni o pohled do ohně skleněnými dvířky. V zimě v nich topíme pouze po večerech, kamna necháváme vyhasnout. Jen v těch letošních tuhých mrazech jsme topili nonstop.

Pod dřevěným stropem

Dřevěný strop jsme si vždy přáli a tady se naskytla výborná příležitost si ho pořídit. V poslední chvíli jsme sice trochu ztratili odvahu a když už práce na něm probíhaly, pořád jsem chodili kolem a unavovali truhláře dotazy: Nebude to tmavé, nebude to působit těžce, divně…? Ale mistr truhlář mě uklidňoval a měl pravdu. Řemeslníci se vytáhli a precizní práci odvedli i v případě schodů, dveří či zábradlí.

Mrazivá prověrka

Dům většinou prověří zima – ale který dům má takové „štěstí“, že jej prověří tak extrémní teplota? Myslíme, že naše dřevostavba drží primát. A to nemá žádné zvláštní zateplení vzhledem ke klimatickým podmínkám, máme opravdu sendvičovou stavbu ATRIUM ve standardním provedení. Dům však v pohodě i tuhle drsnou zimu s dlouhou řadou extrémně mrazivých dnů přežil. Uvnitř jsme v letošních rekordních mrazech vůbec nevěděli, že nějaká zima venku je – i když jsme k ránu naměřili zhruba - 25°C kolem domu. Topili jsme pěkně kachlovými kamny.

Lidé se nás i po letech tady pořád ještě ptají, co to obnáší, jaké to je – postavit si dům v nadmořské výšce 1075 metrů nad mořem. A my pořád ještě odpovídáme: zvláštní, jedinečné. A krásné.

Alena Gembalová
Článek vyšel v časopise DŘEVO&stavby 5/2012

 difutech-novy.jpg  upravy-studie-zdarma-02.jpg

  

CHCI KATALOG ZDARMA

Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog
Zobrazit detaily vybavení interiéru Zobrazit detaily