Rovná střecha nedá šanci kunám

Odborný poradce

1adviserItem->name Jitka Novotná +420 376 512 087
info@atrium.cz

Kontaktujte odborného poradce a dozvíte se více o našich domech.

Individuální dřevostavba na rozhlehlém pozemku na první pohled jako dřevostavba nevypadá. O to zajímavější byla její realizace, zejména světlík a přesah střechy nad terasou.

Pan Josef vypráví, že když se se svou ženou Zdeňkou seznámili, přicházeli z různých domovů. Paní Zdeňka bydlela s rodiči ve dvoupokojovém bytě a pan Josef žil ve velké rodinné zemědělské usedlosti. Společný život začali žít také v bytě, ale postupně jim byl malý. Postavili si tedy vlastní dům nedaleko Prahy. Když jim odrostly děti, ukázal se dům příliš veliký pro dvě osoby, dům dětem nechali a rozhodli se postavit si dům nový.

„Parcelu jsme hledali docela dlouho, měl jsem v hlavě projekt domu a jasnou představu, kde by náš nový domov měl stát,“ vypráví na začátku mé návštěvy pan Josef. Vzhledem k již nabitým zkušenostem se stavbami, měl majitel zcela jasnou představu o novém domě. Sepsal svoje požadavky na dům do 32 bodů, sehnal odpovídajícího architekta a proces přípravy a stavby nového domu mohl započít. Oběma manželům se líbil strohý až funkcionalistický styl a věděli, že dům bude přízemní a bezbariérový. Rovnou střechu chtěli i proto, že v jejich původním domě se sedlovou střechou řádila kuna, kterou se jim nedařilo vyhnat.

Požadavky náročné, avšak splnitelné

Navštěvovali stavební veletrhy a vybírali zhotovitele. Rozhodli se pro dřevostavbu pro její rychlou realizaci a ve finálním kole měli vybrané tři firmy. „Architekt udělal projekt domu podle mých požadavků, ale na zděný dům. Bylo zde mnoho atypických prvků a ATRIUM byla z našeho finálního výběru jediná firma, která se toho nezalekla. Paní Jitka Novotná z ATRIA, která se nám věnovala, dokázala projekt uchopit tak, že se náš dům podařilo realizovat se všemi atypickými úpravami, jakými jsou například světlík nad kuchyní uprostřed domu mezi dvěma výškami stropů, velká střecha nad terasou, kterou bylo potřeba velmi dobře ukotvit do konstrukce. Také jsme chtěli zimní zahradu, z každého prostoru v domě máme vstup na zahradu a měli jsme požadavky na rozlehlé technické zázemí, prostornou dvougaráž, dílnu, velkou technickou místnost, dvě koupeny s integrovanou saunou, bezbariérový přístup do domu,“ sčítá nároky na dům pan Josef. Jak říká, k aktivnímu životu člověk potřebuje spoustu prostoru a vybavení pro své koníčky – lyže, golf, kola, motorka, včely…

atyp-207-Benešov (26)_m.jpg

Na jedničku probíhal výběr interiérů ve vzorkovně v Horažďovicích, většina nabízených produktů se manželům líbila a vyhovovala požadavkům funkčnosti a dobrého poměru kvality a ceny.    

Světlo a příjemné klima  

Dům působí velmi světlým dojmem, nejen proto, že je celý bílý, ale v jeho středu je velký světlík a má mnoho oken do všech světových stran. Paní Zdeňka si pochvaluje, že je v domě celý rok velmi příjemně, v zimě teplo a v létě se díky zastínění interiér vůbec nepřehřívá.

atyp-207-Benešov (43)_m.jpg

Dům vytápí teplovodní podlahové topení pomocí tepelného čerpadla, s výrobou elektrické energie pomáhá fotovoltaika. Zajímavě řešené jsou solární panely, které na střeše, ač je rovná, nejsou vidět. Pan Josef vysvětluje, že to byl záměr, aby panely nečněly a nekazily dojem celistvosti domu. Na střeše je proto zvýšená atika, která solární panely zakrývá.

Manželé se shodují na tom, že v domě je teplo, světlo a klid. Na svůj domov si brzy zvykli, ale ze začátku prý měli pocit, jako kdyby šli na návštěvu. Jediné, co by možná změnili, jsou okna, mohla by být vyšší podle projektu, tomu ale bránila maximální velikost oken s trojsklem od výrobce. Kdyby byly o 20-30 cm vyšší, měli by z toho možná lepší pocit. Ale i tak jsou spokojení, paní Zdeňka zejména ve světlé kuchyni, pan Josef má radost, že má dost místa na velkou vinotéku, prostornou dílnu a těší se na med od svých včelstev.

Text a foto

Renáta Kiara Vargová   

upravy-studie-zdarma-02.jpgdifutech-novy.jpg

PROHLÉDNOUT DALŠÍ DOMY

Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog