Z paneláku do vlastního domu

Odborný poradce

1adviserItem->name Bc. Gabriela Frintová +420 376 512 087
info@atrium.cz

Kontaktujte odborného poradce a dozvíte se více o našich domech.

Mladá rodina se třemi dětmi žila v panelákovém bytě. Jak děti rostly, přestaly jim prostory bytu vyhovovat a manželé zvažovali, že si postaví vlastní dům. Měli štěstí, že od rodičů získali stavební parcelu, zbývalo zvolit typ domu a vybrat stavební firmu. 

Zatímco paní domu měla představu zděného domu, její muž měl zkušenosti s bydlením v okálu (montovaná dřevostavba z minulého století) a preferoval dřevostavbu. Ta nakonec opravdu zvítězila.

Firmu ATRIUM si manželé vybrali především proto, že potřebovali individuální úpravy typového projektu, což společnost ATRIUM svým klientům ráda umožní.

„V první řadě bych chtěla pochválit rychlost a čistotu výstavby. Od firmy ATRIUM jsme si nasmlouvali jak dům, tak základovou desku, a bylo to dobré rozhodnutí,“ říká úvodem paní Kateřina a pokračuje v příběhu domu: „vybrali jsme si Velu, neboť se nám líbila ze všech typových domů nejvíce. A skvělé bylo, že jsme si mohli téměř vše přizpůsobit našim představám, a to bez dopadu na cenu. Upravovali jsme půdorys tak, abychom získali o pokoj víc. Po úpravách mají všechny tři dcery vlastní pokojík a my s manželem ložnici, což je luxus, o kterém jsme si v paneláku mohli nechat jen zdát. A to celé za cenu srovnatelnou s panelákovým bydlením.

Teď, po dvou letech užívání domu, mohu směle říct, že jsem životem v rodinném domku nadšená. Možnost jít z obývacího pokoje ven na trávník kdykoliv se mi zlíbí, při mytí nádobí koukat oknem do zeleně, mít vlastní rajčata a všude spoustu květin, večer si dát s manželem sklenku na terase, to všechno si opravdu užívám.“

Úpravy domu se osvědčily

Paní Kateřina se s námi podělila o další zkušenosti nabyté životem v dřevostavbě: „Z těch praktických záležitostí nedám dopustit na pochozí půdu (upravili jsme úhel střechy a v části půdy jsme si připlatili za otevřený vazník – vznikl tak opravdu jedinečný skladovací prostor pro lyže a vlastně veškeré sportovní vybavení, sezónní oblečení atd.). Další báječnou věcí je podlahové vytápění v koupelně. Bohužel jsme si ho nedali po celém domě (hleděli jsme na finance), ale stavět znovu, tak si ho dáme všude. Úžasně se osvědčila i spíž hned u kuchyně, z drobností pak nika v koupelně a otevřený sprchový kout. Vřele doporučuji dát si do oken sítě proti hmyzu a venkovní žaluzie, v létě udrží v domě chládek i za parných dní. Manžel si pak chválí dílnu, která má vlastní vchod a kde může trávit čas po libosti.“

Poučení napříště

„Ačkoliv klady výrazně převažují, zmíním pár věcí, které bych nyní dělala jinak,“ pokračuje paní Kateřina. „Jednak bych rozhodně zvolila variantu „na klíč“. My jsme zvolili variantu „k dokončení“ a v konečném důsledku si myslím, že jsme příliš financí neušetřili a stálo nás to poměrně dost času, který jsme mohli věnovat něčemu jinému. Takže pokud někdo nepovýšil broušení stěn na svého koníčka, doporučuji nechat si od ATRIA udělat všechno. Trochu problém je taky akustika, v dřevostavbě je slyšet ostatní obyvatele domu daleko víc než ve zděném domě. Ale my jsme si zvykli a nijak nás to nelimituje.

V té všední každodennosti postrádám stříšku nad vchodovými dveřmi a pochozí parapet u francouzských oken. To je něco, co vám dojde, až když stojíte v dešti před domem a hledáte klíče, případně, když po stodvacáté řeknete dětem, ať ten parapet při cestě ven prostě překročí. Manžel to vyřešil tím, že udělal dřevěný schod na terasu.

Každopádně pro nás Atrium byla dobrá volba. Střídmé a elegantní řešení, rychlost výstavby a v před stavební projektové fázi svoboda v úpravách typového domu „na míru“ jsou hlavní klady,“ nešetří chválou paní Kateřina.

Závěrem se smíchem dodává, že dům je pevný a bytelný. Když sledovala jeho montáž, měla trochu pochybnosti o jeho trvanlivosti, ale je spokojená a mile překvapená.

Text a foto Renáta Kiara Vargová

Kateřina s rodinou bydlí v přízemním domě Vela 115, který patří k našim nejžádanějším domům.

upravy-studie-zdarma-02.jpg    difutech-novy.jpg

 PROHLÉDNOUT DALŠÍ DOMY

Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog