Dřevo je nejlepší stavební materiál, říká Oldřich Šebek

Vyzpovídali jsme jednoho ze zakladatelů firmy ATRIUM Oldřicha Šebka. Proč začínal s dřevostavbami a co je podle něho při stavbě nejtěžší?

Bydlíte Vy sám v dřevostavbě?

Ano, sám jsem hrdým uživatelem rodinného domu od firmy ATRIUM. Tento dům byl první realizací difuzně otevřené konstrukce firmy v České republice. Testovali jsme zde materiály vhodné k použití na tento typ konstrukcí. Vývoj u naší firmy šel hodně dopředu, tedy nyní sám závidím našim současným zákazníkům, v jakých konstrukcí jim dodáváme nynější rodinné domy. 

Proč jste se rozhodli založit firmu na dřevostavby? V 90. letech se přeci stavěly prakticky výhradně zděné domy. Jaké byly Vaše začátky v tomto podnikání?

Před založením firmy ATRIUM jsem působil v zahraničí, Holandsku a Německu, kde je bydlení v dřevostavbách běžnou záležitostí. Proto jsem se rozhodl, společně s dalšími společníky, založit firmu specializující se na dřevostavby. Začátky byly velmi těžké, bez kapitálu, potřebného vybavení, v hale pronajaté od místního zemědělského družstva, ale zato s výbornými tesaři a dalšími kvalitními lidmi. To byl a je rozhodující faktor, proč je zde firma ATRIUM i nyní a bude i za mnoho dalších roků. 

Jaký byl vývoj ve výstavbě domů za posledních 20 let? Jaké trendy nebo vývoj předpokládáte do budoucna?

Vývoj dřevostaveb jde obrovským způsobem dopředu. Na trhu se objevují stále nové a kvalitnější materiály, nové technologické postupy. Evropa zažívá boom v těchto technologiích. Pro firmu, která se chce zabývat dřevostavbami profesionálně, je nutné, aby tyto informace absorbovala a vybrala si to, co jí pomůže zkvalitnit koncový produkt. Tento vývoj bude pokračovat i nadále. Bohužel musím připustit, že mnoho postavených dřevostaveb v České republice  neodpovídá ani tomu nejnižšímu evropskému standardu, zejména co se týče kvality zpracování, detailů a budoucí životnosti domů. Současné trendy jsou jasně směřované k úsporám energií, kdy se od roku 2020 budou stavět již domy s téměř nulovou spotřebou energie na vytápění. Trendy jdou tedy směrem k využívání alternativních zdrojů energií a vylepšování venkovních obálek budov z hlediska tepelně technických parametrů. 

Stavíte už skoro 23 let, jaký nejzajímavější projekt jste za tu dobu stavěli?

Je těžké uvést pouze jeden projekt. Postavili jsme již mnoho krásných domů i komerčních budov. Přesto bych uvedl budovu notářské kanceláře v Havlíčkově Brodě, za její realizaci jsme obdrželi v roce 2013 cenu Hejtmana kraje Vysočina. I na další domy oceněné v různých soutěžích jsme velmi pyšní. Z naší současné nabídky se mi velmi líbí Vela 115. Jednoduchý a čistý  dům postavený v mnoha modifikacích, líbí se nejenom mě ale i našim zákazníkům. 

Setkáváte se s tím, že mají zákazníci hodně specifické požadavky? Jaké nejnezvyklejší řešíte? 

Požadavky zákazníků jsou logické, lidé si chtějí přizpůsobit své budoucí bydlení sobě, ne se přizpůsobovat domu. Jsme připraveni na všechny požadavky a pokud je možné je vyřešit konstrukčně nebo technicky, jsme připraveni jim vyjít vstříc. 

Stavba domu je asi pro vaše klienty dost osobní. Zůstáváte se zákazníky v kontaktu? Stává se, že vám po nastěhování poděkují, že se jim dobře bydlí?

To je vždy nejkrásnější pocit, pokud obdržím od zákazníka pochvalné informace a poděkování. Poslední dobou jsem jich obdržel opravdu hodně.  Jsem však vděčný našim zákazníkům i za podmětné návrhy, které by mohly zlepšit naši práci. S našimi zákazníky jsme neustále v kontaktu a to zejména, pokud o to stojí. Jsme připraveni s nimi konzultovat úpravy stávajících domů, poskytujeme pozáruční servis, chceme aby naše domy vypadaly i po létech užívání krásně. Aby bylo i za 30 roků poznat, že tyto domy stavěla firma ATRIUM. 

Co je při výrobě dřevostavby nejnáročnější?

Nejnáročnější fází výstavby snad ani není výroba samotná, zde disponujeme opravdu kvalitními a kompetentními  pracovníky. Dost často je nejnáročnější fází  doprava našich předpřipravených dílů na stavbu a to v jakémkoliv počasí

Před několika lety jste zavedli koncept domu ALL INCLUSIVE. Proč? A co přesně to dům ALL INCLUSIVE je?

Slovo All Inclusive jsme před časem zavedli z toho důvodu, že většina firem používá slovní spojení „na klíč“. Ale od každé firmy je rozsah dodávky jiný. Slovní spojení „na klíč“ je totiž zabudováno v podvědomí každého člověka, že by to mělo znamenat kompletní dodávku. Nikdo nečeká, že dodávka nebude obsahovat např. projekt pro stavební povolení a osazení stavby do terénu, DPH, dopravu dílců na stavbu, nebo diety montérů. A to nemluvím o tom, že chybí nějaké vybavení potřebné pro uvedení domu do provozu, jako je např. kotel, podlahové krytiny, malby apod. Bohužel takovéto jednání není na českém trhu nic výjimečného. Náš dům All Inclusive obsahuje přesně specifikovaný výběr materiálového vybavení domu s parametry konstrukcí a služby, které mnoho firem nenabízí. V All Inclusive je např. i 18 měsíční garance ceny od podpisu smlouvy, jakož i garanční prohlídka před ukončením záruční lhůty atd.

Stavbu domu nelze svěřit každému. Podle čeho se pozná kvalitní stavitelská firma?

Kvalitní stavitelská firma se pozná hlavně podle referencí. Naše firma staví domy z 25 % na doporučení od našich bývalých stavebníků. Zároveň disponuje kvalitním, profesionálním  a ochotným týmem, počínaje obchodem, následuje výrobou, montáží a konče stavbyvedením. Kvalitní firma si může dovolit již od počátku sdělovat zákazníkům reálné ceny budoucím zákazníkům, neboť kvalita je daná nejenom v produktu samotném, ale také ve férovosti a solidnosti firmy. 

 

 

Rozhovor s Oldřichem Šebkem při předávání cen KVALITNÍ FIRMA 2014

Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog