Vyrábíme domy podle zásad udržitelného rozvoje

Ing. František Kuncl

Představujeme vám dlouholetého a fundovaného kolegu, který umí poradit při výběru dřevostavby či výstavby samotné. Jaké byly jeho začátky s Atriem, co má na své práci rád a další zajímovosti a tipy se dočtete v tomto rozhovoru.

Odborný poradce firmy ATRIUM pro severozápadní Čechy

kuncl@atrium.cz

 


kuncl.jpgJak jste se dostal ke spolupráci s firmou ATRIUM?
 

V roce 2000 jsem dostavoval svépomocí náš dům z pórobetonu. Když říkám svépomocí, tak doslova, od architektonického návrhu po vlastnoruční realizaci. A jednou - pozdě večer jsem odpočíval, díval se na zasychající omítku na stěně budoucího obýváku, užíval si bolest v rameni od filcového hladíku a najednou dorazila myšlenka, která ovlivnila můj profesní život až do současnosti. Vše se přece vyrábí - v továrnách s vysokou produktivitou práce, s velkou mírou automatizace a mechanizace, se systémem průběžné kontroly kvality. A rodinné domy se lepí stejně hloupě z malých kvádříčků jako před 100 nebo 200 lety. Na prahu 21 století, to je přece obrovský nesmysl. A navíc to bylo období, kdy jsem provedl významný profesní restart a řešil, čím se bavit po zbytek života a něco při tom i vydělat. A přesně v této době společnost ATRIUM budovala svůj obchodně poradenský tým a tak jsme to spolu zkusili. Již 17 let svého rozhodnutí nelituji. Velkým potvrzením správnosti této volby pro mne bylo rozhodnutí mého syna, odborníka na IT. Když plánoval dům pro svoji rodinu, ani na okamžik nepochyboval o tom, že to bude dům vyrobený v továrně. A před pár dny mě potěšila i snacha. Byli u nás na návštěvě, venku horko jako u Jadranu a já slyšel: „V tom našem dřevěném domečku opravdu příjemněji než u vás.“

Jaký byl váš první navržený rodinný dům?

Dal jsem mu jméno YES. Trochu odvážné řešení pro odvážného zákazníka. Více ale vzpomínám na jiné domy. Například typový dům NOVA 109.

Yes_1.jpg

Původně málo obchodně zajímavý typový půdorys, ale s velkým potenciálem. Nádherně řešený obývací pokoj s kuchyní, téměř bez chodeb, ale také bez výraznějšího prvku, který by zaujal zákazníka. Upravil jsem jej na bungalov NOVA 120, jídelna dostala výrazný prvek v podobě šikmého proskleného rohu vedoucího na terasu a z domu se stal obchodní šlágr. Dodnes jsme ani nespočítali, kolik různých modifikací jsme s kolegy vytvořili, ale bude jich určitě více než 60.

Na sklonku první dekády 21 století se již začaly prosazovat moderně pojaté domy s dvěma plnohodnotnými podlažími. Navrhl jsem dům s pultovou střechou a zajímavou dispozicí pro mladou rodinu s dvěma dětskými pokoji, pracovnou, ložnicí se šatnou a byl z toho Top dům roku 2010, i když dostal podivné jméno Minor.

Minor 125 Cítoliby 6.jpg 

Nesmím zapomenout na milovaný „rohlík“. Sice se oficiálně jmenuje Merkur, ale nikdo ve firmě mu jinak neřekne než rohlík. Ten prvý vznikl z nouze. Velmi příjemní klienti, svým povoláním opravdu stavařině vzdáleni, mně přivedli na úzkou parcelu na prudkém východním svahu a s nevinným úsměvem mi prozradili, že si zde představují členitý bungalov 5+1 do L. A na ten pozemek se členitý bungalov 5+1 do L opravdu nevešel. Tak jsem vzal slavnou NOVU 120, useknul jí ten přebývající roh a bylo vyhráno. A aby to bylo potvrzené, zlomil jsem jí na 2 x po 135 stupních. Vznikl Merkur s nádherně řešenou jídelnou, která je o 135 stupňů natočena oprati obýváku a kuchyni. Do současnosti se jich narodilo kolem 10 a každý je jiný.

MERKUR 150 (12).jpg

Z čeho vycházíte při navrhování rodinného domu?     

Jednoduchá odpověď. Z investičního plánu klienta v relaci s jeho potřebami a požadavky a z technologických limitů konstrukce ATRIUM. Přihlédnout je nutné k architektuře okolní zástavby, k charakteru a výrazu místa a k rázu okolní krajiny. Dále k velikosti, tvaru a svažitosti pozemku, k jeho orientaci, k existujícím regulativům a jiným omezením. Není to úplně jednoduché. Klienti se pouštějí do největší životní investice zpravidla bez jakýchkoliv znalostí a zkušeností. 

Dovolím si zde naznačit pro zájemce o stavbu správný postup:

  • seznámím se s různými technologiemi výroby nebo výstavby domu
  • hledám reference a doporučení, navštívím vzorové domy
  • zvolím několik výrobců mnou vybrané technologie a pozvu si jejich odborné zástupce k osobnímu jednání
  • vyberu 2-3 výrobce do užšího výběru
  • využívám odborné zástupce k poradenské činnosti i při výběru vhodného pozemku
  • využívám odborné zástupce při definici svých potřeb budoucího bydlení
  • s pomocí dalších referencí, prohlídky výrobního závodu, návštěvy již předaného domu a s ohledem na detaily konstrukce, které jsem při jednáních poznal, vyberu definitivního dodavatele
  • vyberu si typový dům, typový dům s úpravami nebo nechám zpracovat studii, buď dodavatelem nebo externím architektem
  • nechám provést ocenění domu dle studie. Zde nečekáme žádné překvapení, o limitní ceně jako důležité vlastnosti jsme již na začátku informovali zhotovitele studie
  • pokud jsme tento postup zahájili na počátku roku, je nyní konec jara a můžeme uzavřít smlouvu na výstavbu domu. Je to ideální čas. Dříve než za rok se budeme stěhovat do nového.

A závěrem. V domech ATRIUM bydlí mnoho desítek zákazníků, kterým jsem poskytoval poradenství. Mnoho, to je hodně přes 100. A ke každému z nich mohu přijet na kávu, mnozí mně i po létech kontaktují s dotazy na oplocení, zahradní architekturu atd. A nyní již dokonce stavíme domy dětem původních zákazníků, které za ty roky dospěly. To je pro mne důkaz, že to všechno, co děláme, má smysl.

Děkuju za rozhovor.

Ptala se Věra Doubková

Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog
Zobrazit detaily vybavení interiéru Zobrazit detaily