Nejvyšší dřevěná budova světa v provozu

Mjøstårnet  - nejvyšší dřevěná budova světa v provozu

Věž u jezera Mjøsa – to je v překladu název multifunkční dřevěné budovy, která je se svou výškou 85,4 m zatím nejvyšší dokončenou dřevěnou budovou světa. Nachází se v norském Brumunddalu asi hodinu a půl jízdy severně od Osla a majestátně zhlíží na hladinu Mjøsa, největšího norského jezera. V březnu 2019 byla budova slavnostně uvedena do provozu a zdá se být až neuvěřitelné, že od prvního zarytí bagru do země uplynuly pouhé dva roky.

Mjøstårnet má být symbolem „zeleného posunu“ a důkazem, že výškové stavby mohou být budovány s využitím místních zdrojů, místních dodavatelů a udržitelných materiálů. V souvislosti s brumunddalskou stavbou se často používá výraz „signální budova“ odkazující nejen na jeho nepřehlédnutelnost v krajině, ale především revoluční využití dřeva ve stavebnictví.

mjostarnet-04.jpg

 

Ačkoliv do skutečného mrakodrapu má ještě hodně daleko (za mrakodrap se považuje budova vyšší než 200 metrů). Rada výškových budov a městské výstavby (CTBUH) oficiálně potvrdila, že mezi dřevostavbami drží Norsko aktuálně prvenství. O více než 32 metrů tak předstihlo dosud vedoucí Kanadu, která v roce 2017 zprovoznila ve Vancouveru osmnáctipatrový Brock Commons. V jejím prvenství by ho snad mohla ohrozit jen odvážná dřevostavba v nigérijském Lagosu, která však zatím existuje pouze na papíře, stejně jako ještě odvážnější pařížský Baobab. V obou případech by ale mělo jít o hybridní konstrukce kombinující dřevo s ocelí. Mjøstårnet se však může pyšnit konstrukcí celodřevěnou.

Text a foto DŘEVO&stavby

Článek vyšel v časopise ATRIUM SPECIAL podzim 2020

Získejte online katalog zdarma Chci získat online katalog